Antonio Vivaldi: ČTVERO ROČNÍCH DOB
Nejslavnější dílo italského skladatele období baroka Antonia Vivaldiho ČTVERO ROČNÍCH DOB pochází pravděpodobně z roku 1725. Jedná se o první čtyři části z dvanácti koncertů pro housle a smyčce op. 8:
Koncert č. 1 E dur, Op. 8, RV 269 – „La primavera“ – JARO: Allegro, Largo e pianissimo sempre, Allegro pastorale (… ptáci, potůčky, pastýřská idyla, venkovský tanec …)
Koncert č. 2 G moll, Op. 8, RV 315 – „L´estate“ – LÉTO: Allegro non molto, Adagio e piano – Presto e forte, Presto(… Zefyr, Boreás, klid, komáři, bouřka, vichřice …)
Koncert č. 3 F dur, Op. 8, RV 293 – „L’autunno“ – PODZIM: Allegro, Adagio molto, Allegro (… tanec, žně, opilý spánek, lov, útěk …)
Koncert č. 4 F moll, Op. 8, RV 297 – „L’inverno“ – ZIMA: Allegro non molto, Largo, Allegro (… chlad, vítr, déšť, krb, na ledě …)
Vivaldiho koncerty „Čtvero ročních dob“ byly totiž komponovány v podstatě jako programní hudba. Vivaldi zhudebnil sonety, které si pravděpodobně sám napsal, a které jsou nedílnou součástí celého díla a zároveň jakýmsi návodem jak jednotlivé části interpretovat.
ČTVERO ROČNÍCH DOB uvádíme v nastudování vynikající české houslistky Lucie Sedlákové Hůlové a souboru ENSEMBLE LUCIS.
ENSEMBLE LUCIS je složen z prvotřídních hráčů, členů různých renomovaných komorních souborů, které spojuje radost ze společného muzicírování a shodný způsob hudebního vyjadřování. Přesto, že soubor hraje na moderní nástroje, všichni jeho členové mají zkušenosti a praxi v oblasti tzv. autentické interpretace, jejíž prvky přenáší i sem. Základní nástrojové obsazení je: sólové housle, dvoje housle, viola, violoncello, kontrabas a cembalo nebo varhanní pozitiv.
Lucie Sedláková Hůlová je absolventkou Konzervatoře v Praze a hudební fakulty AMU. Na svém kontě má řadu úspěšných sólových vystoupení s orchestry i s různými partnery v komorní hře. V roce 2004 se například s velkým úspěchem představila jako sólistka Plzeňské filharmonie s dirigentem Jiřím Malátem na turné v USA (Dvořákův Houslový koncert):
„Nejenže její provedení Dvořákova houslového koncertu bylo suverénní, s náležitým temperamentem a fortelem, ale v lyrických místech její housle zpívaly tak, jak to mnoho houslistů vskutku nedovede.“
Plzeňský deník 22.1.2004
„Lucie Hůlová okouzlila publikum svým nádherným a vřelým tónem.“
Daily News USA 2004
Se svým manželem, violoncellistou Martinem Sedlákem tvoří České smyčcové duo a společně s klavíristkou Veronikou Böhmovou hrají v klavírním triu Kinsky Trio Prague. Často koncertuje se svým otcem, houslistou Pavlem Hůlou. Spolupracuje s varhanicí Jiřinou Dvořákovou Marešovou. Je sólistkou a členkou komorního orchestru Praga Camerata. Věnuje se také autentické interpretaci staré hudby, a to zejména se souborem Capella Regia.
Několik sezón působila v mládežnických orchestrech (Orchestr Evropské unie, UBS Verbier Festival Orchestra), kde spolupracovala s nejslavnějšími světovými dirigenty a sólisty. Se všemi těmito soubory i jako sólistka absolvovala již stovky koncertů po celém světě v nejslavnějších koncertních síních a natočila několik CD.
Hraje na nástroj italského mistra 2. poloviny 18. století a na kopii barokních houslí G. Guarneriho zhotovenou Daliborem Bzirským.