• Aktuálně
  • Doležalovo kvarteto chystá podzimní koncert k 50. výročí svého působení
Doležalovo kvarteto-DSC01236

Doležalovo kvarteto chystá podzimní koncert k 50. výročí svého působení

Jeden z nejstarších českých souborů – Doležalovo kvarteto – založil roku 1972 violista Karel Doležal.  Soubor slavil velké úspěchy na mezinárodních soutěžích jako například na soutěži v Bordeaux (1977), na soutěži Pražského jara (1975) a Leoše Janáčka (2010 a 2015). Ve svých uměleckých počátcích studovali členové kvarteta u profesorů Lubomíra Kosteckého a Antonína Kohouta (členů Smetanova kvarteta). V roce 1975 absolvovali mistrovské kurzy ve Výmaru u Raphaela Hylliera, violisty Juilliard Quartetta.

V únoru 2003 se ve Dvořákově síni Rudolfina konal slavnostní koncert k 30. výročí založení Doležalova kvarteta. Poté byla činnost souboru ukončena a zakladatel Karel Doležal předal název hudebníkům mladé nastupující generace.

Soubor natočil řadu CD, za něž získal mnohá ocenění. Nejnovější CD vzniklé ve spolupráci se společností Supraphon obsahuje kromě světových premiér smyčcových kvartetů Josefa Myslivečka také jeho hobojové kvintety − tyto soubor znovuobjevil a nahrál ve spolupráci s hobojistkou Michaelou Hrabánkovou. Nahrávka získala za svou svěží a stylovou interpretaci i muzikologický přínos vysoké hodnocení časopisu Diapason (5 Diapason 2/2021). 

CD komorních skladeb nahrané ve spolupráci se sólo klarinetistou Gürzenich-Orchester Köln, Blažem Šparovcem získalo vyjímečně vysoké hodnocení v Klassik heute (2014).

Během uplynulých let pořídilo Doležalovo kvarteto desítky nahrávek pro rozhlas a televizi v ČR, USA, Francii, Německu, Rakousku a na Slovensku       (v poslední době ve světové premiéře kvartet Heinricha Wilhelma Ernsta a 4. kvartet Ivana Kurze, který byl souboru věnován).

Od roku 2013 je soubor zván francouzskou organizací ProQuartet na prestižní kvartetní kurzy v Provence a také k účinkování na několika festivalech komorní hudby v Maďarsku, Belgii a Francii. V roce 2014 byli podpořeni francouzským sdružením ”Les Amis de ProQuartet“.

Kvarteto slaví v sezoně 2022/2023 již 50. výročí od svého založení.

První dárek si soubor dal již minulý rok – uspořádal vlastní festival pod názvem Qu@rtet+, který sestával ze čtyř koncertů. Na nich spolu s Doležalovým kvartetem vystoupil klavírní virtuos Ivo Kahánek, klavírista Jan Bartoš a violoncellista Jean-Guihen Queyras. Tento rok se Doležalovo kvarteto chystá slavit nejen festivalem, ale i výročním koncertem. Ten by se měl konat na podzim roku 2022.

V České republice můžete Doležalovo kvarteto vidět již 31.května 2022 na zahajovacím koncertu 2.ročníku festivalu Qu@rtet+ v pražské Gröbeho vile. Hostem zahajovacího koncertu bude vynikající flétnista Naoki Sato.

Sdílejte příspěvek