EnsFriz_1

Poezie ve vokální hudbě

Netradiční koncert, který kombinuje recitaci básní s vokální hudbou, je díky své délce vhodný pro méně náročné publikum, ovšem nabídne i skladby pro skutečné odborníky. Uslyšíte anglické renesanční madrigaly věhlasných autorů, krásné vokální skladby lichtenštejnského autora Josefa Gabriela Rheinbergera, moderní francouzskou duchovní hudbu, zřídka uváděný cyklus šesti písní od Paula Hindemitha a nakonec příjemné šansony od Josepha Kosmy (mj. autor scénické a filmové hudby). Zazní básně anglických renesančních básníků Johna Donna a Wiliama Shakespeara i moderních autorů, Suzanne Renaud, Bohuslava Reynka, Rainera Marii Rilka a Jacquese Préverta. Program je rozdělený do tří částí:

a. Anglické hravé madrigaly (16. a 17. stol.) + recitace staré anglické poezie

Hravé anglické renesanční madrigaly věhlasných autorů. Jedná se o skladby nejčastěji na téma milostného vzplanutí, lásky, ale i odloučení či smrti. Jejich harmonie je průhledná a čirá, přesto ne na první poslech čitelná a zřejmá.

b. Rakouská a francouzská duchovní hudba

c. Francouzské šansony

Skladby moderních francouzských autorů 20. století Paula Hindemitha a Josepha Kosmy (mj. autor scénické a filmové hudby), kteří zhudebnili básně Rainera Marii Rilka a Jacquese Préverta. Komické a současně tragické básně (o sněhulákovi, který roztaje u kamen nebo vrabčákovi, kterého zakousne kočka) Kosma zhudebnil s lehkostí a nadsázkou.

Účinkují:

Ensemble Frizzante – vokální kvintet

Recitace: Otakar Blaha v alternaci s Evou Leinweberovou

Sdílejte příspěvek