Anna Paulová - klarinet

Noc v Opeře

Anna Paulová (klarinet) & klavír

Noc v opeře představuje klarinet jako nástroj s neuvěřitelnými technickými možnostmi a virtuozitou, který je svým tónem ze všech dechových dřevěných nástrojů nejpodobnější lidskému hlasu. Není tedy divu, že někteří skladatelé, kteří klarinetistům věnovali své nejdůležitější a nejhranější sólové skladby, byli také významnými operními skladateli: W. A. Mozart, Carl Maria von Weber a Gioachino Rossini.

Posluchači se tak mohou těšit na nejslavnější operní árie jako například árie Taminy „Dies Bildnis ist besaubernd schön“ z opery Kouzelná flétna W. A. Mozarta, árie Agathy „Leise, leise, fromme Weise“ Weberova Čarostřelce či „Una voce poco fa“ Rossiniho Lazebníka sevillského nebo árie Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“ Antonína Dvořáka, ale také na koncertní árie „No, no, che non sei capace“ nebo Schon lacht der holde Frühling“ W. A. Mozarta v úpravě pro klarinet.

Těžištěm programu jsou díla slavného klarinetisty Luigi Bassiho z Milánské opery La Scala, který operní repertoár velmi dobře znal a napsal patnáct operních fantazií pro klarinet, z nichž je nejznámější Koncertní fantasie na téma z Verdiho opery Rigoletto. 

K tomuto programu neodmyslitelně patří také velmi virtuózní a často hrané dílo Gioachina Rossiniho Introdukce, téma a variace a Fantasie z opery Carmen Pabla de Sarasateho, kterou pro klarinet upravil francouzský klarinetista Nicolas Baldeyrou.

Jak uvádí Johann Joachim Quantz ve své metodice Pokus o návod jak hrát na příčnou flétnu:  „Každý instrumentalista se musí snažit přednést to, co má být kantabilní tak, jak to přednáší dobrý zpěvák. Naproti tomu zpěvák by měl hledět dosáhnout v živých kusech ohnivosti dobrých instrumentalistů, pokud je toho lidský hlas schopen.“

  • Účinkují:
    • Anna Paulová (klarinet): laureátka soutěže Pražské jaro 2015 (2.cena), Laureátka soutěže nadace Bohuslava Martinů 2016, semifinalistka mezinárodní soutěže ARD v Mnichově (2019).
    • klavírní doprovod: Daniel Wiesner / Lukáš Klánský / Marek Kozák či Christian Ruvolo

Sdílejte příspěvek