DOLEŽALOVO KVARTETO

Doležalovo kvarteto je český soubor, který v roce 2022 oslaví 50 let od svého založení roku 1972. Soubor v průběhu všech generací slavil úspěchy na mezinárodních soutěžích jako soutěž v Bordeaux (1977), soutěže Pražského jara (1975) a Leoše Janáčka (2010 a 2015). Doležalovo kvarteto je jediným souborem ve více než 120 leté historii Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, který obdržel Cenu Spolku za mimořádné výkony v komorní hudbě dvakrát (1989 a 2015).

Projekty: Naše paní Božena Němcová, První dámy Masarykovy, Il divino Boemo, Klarinetové kvintety, Listy milostné, Advent a Vánoce, 1 hlas a 16 strun, Doležalovo kvarteto: 50. výročí, Z Nového světa, Hollywood classics, Na krásném modrém Dunaji

Václav Dvořák - housle

Jan Zrostlík - housle

Vojtěch Urban - violoncello

Martin Adamovič - viola

Soubor natočil řadu CD, za něž získal mnohá ocenění. Nejnovější CD vzniklé ve spolupráci se společností Supraphon obsahuje kromě světových premiér smyčcových kvartetů Josefa Myslivečka také jeho hobojové kvintety − tyto soubor znovuobjevil a nahrál ve spolupráci s hobojistkou Michaelou Hrabánkovou. Tato nahrávka získala za svou svěží a stylovou interpretaci i muzikologický přínos vysoké hodnocení časopisu Diapason (5 Diapason 2/2021). Supraphon vydal také CD natočené s klavíristou Janem Bartošem (2017), které získalo velmi pozitivní kritiku v časopisu Fanfare „…Vedle nahrávky Alfreda Brendela s Alban Berg Quartet (EMI) je komorní verze koncertu A-dur KV 414 na jejich CD poměrně ojedinělá. Nicméně Bartoš se svými kolegy skladbě dávají takové pojetí, které se díky svému půvabu a šarmu nemusí bát srovnání se zmiňovanou nahrávkou.“ CD komorních skladeb nahrané ve spolupráci se sólo klarinetistou Gürzenich-Orchester Köln, Blažem Šparovcem získalo vyjímečně vysoké hodnocení v Klassik heute (2014).

Doležalovo kvarteto vystoupilo v mnoha zemích Evropy, v USA, Japonsku a Číně. Soubor spolupracoval mimo jiné s Jean-Guihenem Queyrasem, Maximilianem Hornungem či Ivo Kahánkem. V roce 2021 založil soubor festival komorní hudby Qu@rtet+ probíhající v Praze, který je spojením Doležalova kvarteta s předními českými a zahraničními umělci.

Během let soubor pořídil desítky nahrávek pro rozhlas a televizi v ČR, USA, Francii, Německu, Rakousku a na Slovensku (v poslední době ve světové premiéře kvartet Heinricha Wilhelma Ernsta a 4. kvartet Ivana Kurze, který byl souboru dedikován).

V roce 2016 získalo Doležalovo kvarteto stipendium na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madridu ve třídě prof. Güntera Pichlera (Alban Berg Quartet). Konzultovalo mimo jiné s prof. Milanem Škampou (Smetanovo kvarteto) a zvlášť vřelý vztah navázalo s Natalií Prishepenko (Artemis Quartet).

ukázka