_DSC2141_u

Portrét lásky

Francouzská hudba, tanec a umělecký vkus doby Ludvíka XIV. měly určující vliv na celoevropské kulturní dění i v době počínajícího rokoka. Skladatel Francois Couperin složil své Královské koncerty pro potěchu Ludvíka XIV, který miloval tanec a používal ho jako alegorii své moci a nádhery svého dvora. Couperinův “Portrét lásky“ vystihuje další stránku dobového životního stylu, a sice galantnost. Skladatel se snažil ve své hudbě nesmírně invenčním způsobem vystihnout rozličné odstíny milostného citu.

Účinkují:

  • Edita Keglerová (cembalo) Vynikající česká cembalistka, znalkyně a interpretka díla J. A. Bendy. Spolu s I. Štryncovou držitelka 1. ceny a zvláštní ceny nakladatelství Bärenreiter za nejlepší interpretaci skladby dle historicky poučené provozovací praxe na nejprestižnější Mezinárodní soutěži pro dva klávesové nástroje v belgických Bruggách (1997).
  • Julie Braná (zobcové flétny, barokní příčná flétna) – Vystupuje a nahrává se souborem Ensemble Accento, s plzeňským triem zobcových fléten Tre Fontane a jako člen či sólista významných souborů a orchestrů zabývajících se interpretací staré hudby. Více než 10 let zastává post 1. flétny v jednom z nejvýznamnějších souborů staré hudby v Čechách – Collegium 1704 a od roku 2016 vystupuje jako sólistka a 1. flétnistka s prestižním německým orchestrem Concerto Köln.
  • Mélusine Srovnal (viola da gamba) – Jako gambistka měla příležitost hrát v souborech Riccercar Consort či Collegium Marianum. Účastní se projektů, které propojují poučenou interpretaci staré hudby s divadlem. Spolupracuje se soubory Oneiroï a Compagnie Oghma a je zakládající členkou souboru Lunaris, s nímž natočila CD s názvem Exode.

  • Magdalena Malá (viola) – Věnuje se především koncertní činnosti. Spolupracuje s předními barokními ansámbly i orchestry jako např. Musica Florea, Capella Regia Praha, Collegium Marianum, Collegium 1704, Ensemble Inégal, Harmonia Delectabilis, Hipocondria ensemble, Musica Salutaris, Musica Figuralis, Temperament 430, Ensemble Fiorello). Od roku 2010 působí jako sólistka a koncertní mistryně Ensemble 18+, který se zabývá zvláště interpretací hudby českého klasicismu.
  • Dále účinkují: Veronika Rehbergerová, Michal Klohna (tanec)

Program:

  • François Couperin
    • Les concerts royaux, 1722
    • Ritratto dell’amore, 1724

Sdílejte příspěvek