imgonline-com-ua-twotoone-ULDJoUVg1o (1)

Kavalírské cesty

Čtení z dopisů českých a rakouských šlechticů z kavalírských cest v době vrcholného klasicismu

Účinkují:
Ivana Bilej Brouková – soprán
Edita Keglerová – cembalo
Tomáš Pavelka – přednes


Hudba:
Jiří Antonín Štěpán (1726 Kopidlno – 1797 Vídeň)
Georg Christoph Wagenseil (1715 – 1777 Vídeň)
Václav Jan Křtitel Tomášek (1774-1850 Praha)


Již od raného novověku bylo zvykem zakončit studium a zahájit dospělost mladých aristokratů kavalírskou cestou, neboli Grand tour. Mladý aristokrat se z ní měl vrátit jako hotový kavalír: vzdělaný, zcestovalý, galantní, obratný v řeči i chování a s řadou užitečných kontaktů. Ať už při konfesionalizované, raně osvícenské nebo romantické vzdělávací cestě bylo cílem mladého šlechtice dovršit vědomosti na evropských akademiích, osvojit si evropské jazyky, získat výchovný společenský a kulturní rozhled a přispět tak k homogenímu “evropskému“ způsobu panování.

V programu čerpáme z knih čekých historiků J. Kubeše a Z. Hojdy – poutavé dojmy a dopisy aristokratů F. H. z Lobkovice, F. L. a K. J. Buquoyových, V. A. z Kounic, P. V. Černína z Chudenic čte Tomáš Pavelka.


Edita Keglerová absolvovala Plzeňskou konzervatoř a HAMU v Praze, kde studovala hru na cembalo u Prof. Giedré Lukšaité-Mrázkové. Ve studiích pokračovala v mistrovské třídě u prof. Jacquese Ogga na Královské konzervatoři v Haagu. V roce 2002 obdržela stipendium na Královskou akademii hudby v Londýně na roční stáž (prof. Laurence Cummings, prof. Terence Charleston a prof. Carole Cerasi). Je laureátkou několika mezinárodních hudebních souteží. Jako sólistka nebo členka různých komorních souborů vystoupila na řadě významných pódií nejen v Evropě, ale i v zámoří (Japonsko, Nový Zéland, Jižní Afrika, USA). Spolupracuje mj. s ansámbly Pražský barokní soubor, Hipocondria, Barocco sempre giovane. V září 2007 ukončila doktorandské studium na Hudební akademii múzických umění v oboru „Interpretace a teorie interpretace“. Jako téma si vybrala cembalové dílo J. A. Bendy. Pedagogicky působila na Hudební fakultě JAMU Brno a nyní vyučuje na hudebním Gymnáziu Jana Nerudy s v Praze. Od roku 2013 vyučuje hlavní obor cembalo na Pražské konzervatoři. Nahrává pro vydavatelství Supraphon, ARTA (J.A.Benda) a Arco Diva, kde loňském roce vydala novodobé premiéry cembalových koncertů J. A. Štěpána.

Ivana Bilej Brouková se věnuje interpretaci Staré hudby od gregoriánského chorálu po hudbu raného romantismu. Studovala na berlínské Hochschule der Künste, kde absolvovala v oboru poučené interpretace Staré hudby a dále se školila v rámci mistrovských kurzů (E.Kirkby, J.Feldmann, R.Wistreich, R.Jacobs) a svá studia ukončila roční stáží na Akademie für Alte Musik v Brémách. Působí v ansámblech: Tiburtina Ensemble, Collegium 1704, Musica Florea, Hipocondria Ensemble a v komorních projektech vystupuje s kolegy a přáteli: Janem Krejčou /theorba, Kateřinou Ghannudi/ dvouřadá barokní harfa, Monikou Knoblochovou a Editou Keglerovou/ cembalo a d. Figuruje na nahrávkách ČRo, Čt či CD nahrávkách: sólové „Hudba pražské katedrály“, „Amor Tiranno“(Arta) nebo výběr ze Sbírky J. A. Bendy „Sonatas, Sonatinas, Songs“ (Supraphon). Věnuje se i produkční činnnosti viz. “Večery ve Šternberském paláci”.

Tomáš Pavelka (Vinohradské divadlo Praha) je absolventem pražské DAMU (1994) a za zasvěcení do herecké profese vděčí profesorům: Věře Galatíkové, Jaroslavu Vostrému, Petru Čepkovi a Jiřímu Hálkovi. Získaná ocenění – Cena Jiřího Wolkera (1989), Valtra Tauba (1994). Byl členem Činoherního studia, v Činoherním klubu a ve smíchovském Švandově divadle, byl jedním ze zakládajících členů CD94. Od roku 2016 je v angažmá Vinohradského divadla v Praze. Věnuje se výuce herectví na DAMU; učil zde Terezu Terberovou, Viktora Javoříka a Janu Kotrbatou, s nimiž se znovu setkal již jako s kolegy na jevišti Divadla na Vinohradech. Na letních Shakespearovských slavnostechúčinkoval v inscenacích Bouře a Jak se vám líbí.

Sdílejte příspěvek