Kytarové duo Siempre Nuevo bylo založeno v říjnu roku 2007 dvěma vynikajícími českými kytaristy Matějem Fremlem (*1982) a Patrickem Vacíkem (*1984). V tomto období oba studovali na Hochschule für Musik FRANZ LISZT v německém Weimaru, kde získali své první hodiny komorní hry u prof. Thomase Müller-Peringa a prof. Mathise Christopha.
V květnu 2008 duo vyhrálo svojí první mezinárodní soutěž v italské Gorizii. Od té doby jsou tito mladí umělci pravidelně zvání na nejrůznější koncerty a festivaly, a to jak v Čechách, tak i v Německu, Itálii, Polsku a na Slovensku. Důležitým mezníkem v kariéře tohoto souboru se stalo pozvání na Mezniárodní hudební veletrh v Shanghaii 2010. Následovala řada koncertů a mistrovských kurzů v dalších čínských městech (Qingdao, Suzhou, Xuzhou, Guangzhou, atd.).
Projekty: 4 + 2, Večer evropských melodií, Advent a Vánoce, Poklady české a španělské kytary
Duo Siempre Nuevo se kromě sólové dráhy odhodlalo i k různým projektům jako “Guitarra Cantante” s mezzosopranistkou Barborou Poláškovou anebo “4+2” se smyčcovým kvartetem Epoque Quartet. Na svém kontě mají i tři CD: First Steps (2010), Domenico Scarlatti: Sonatas (2012) a nejnovější Guitarra Cantante (2017).
Siempre Nuevo interpretuje jak originální skladby pro kytarová dua, tak i různé transkripce – vlastní či jiných autorů. Jeho repertoár obsahuje rovněž starou i moderní hudbu, od baroka až po soudobé skladatele. Při snaze o dobovou interpretaci využívá historických nástrojů, čímž dodává skladbám z oblasti staré, hlavně však romantické hudby nečekaně autentický a zajímavý zvuk. Tato všestrannost a navíc velmi svěží a výrazná interpretace byly mnohokrát kladně oceněny jak publikem, tak i hudebními kritiky:
„Tito čeští kytaristé […] prokázali interpretacemi Granadose a Piazzolly světový formát.“
(Thüringer Allgemeine, září 2009)
„Delikátní a intenzivní: duo Siempre Nuevo. […] Matěj Freml a Patrick Vacík jsou – každý svým způsobem – muzikanti par excellence.“
(Cuxhavener Nachrichten, 1. září 2009)
Duo Siempre Nuevo hraje na nástroje
českých kytarářů Petra Matouška a Jana Tuláčka
Patrick Vacík
se narodil 1984 v německém Kemptenu. V 11 letech se začal věnovat hře na kytaru. Od roku 2000 studoval ve třídě Václava Kučery na Pražské konzervatoři. Studium v Čechách dokončil absolutoriem na Pardubické konzervatoři v roce 2006 u Petra Saidla, načež se vydal za studiemi do Německa. Ve stejném roce se stal studentem Hochschule für Musik FRANZ LISZT Weimar, kde pod vedením prof. Thomase Müller-Peringa získal v roce 2009 umělecký diplom. U stejného profesora dokončil v roce 2013 postgraduální studium pro komorní hru (Aufbau B v duu s Matějem Fremlem). O dva roky později završil své vzdělání doktorátem na Hudební fakultě Akademie Múzických umění (HAMU) v Praze.
Patrick Vacík se během svých studií úspěšně zúčastnil mnohých národních i mezinárodních soutěží a byl pozván na řadu koncertů a festivalů jako sólista i jako komorní hráč.
Matěj Freml
se narodil v roce 1982 v Teplicích. Na kytaru začal hrát ve věku osmi let u svého otce Jiřího Fremla na ZUŠ ve Zruči nad Sázavou. V letech 1996-2002 studoval Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením v Praze ve třídě Václava Kučery, poté Konzervatoř v Pardubicích, kde v roce 2004 absolvoval u Petra Saidla. V akademickém roce 2007/2008 byl na stáži na Hochschule für Musik Franz Listz v německém Weimaru ve třídě Prof. Thomase Müller – Peringa. V roce 2009 dokončil magisterské studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě prof. Martina Myslivečka a doc. Vladislava Bláhy, ArtD. a v roce 2012 zde úspěšně absolvoval i doktorské studium pod vedením prof. Barbary Marii Willi, Ph.D. Zároveň studoval program Aufbau B – komorní hudba (Duo Siempre Nuevo) na Hochschule für Musik Franz Liszt ve Weimaru u Prof. Thomase Müllera – Peringa.
Během svého hudebního života se zúčastnil mnoha mezinárodních soutěží, kde získal řadu významných ocenění.
Od roku 2012 vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a v roce 2014 se stal členem Pražského kytarového.