• Projekty
  • Doležalovo kvarteto: 50. výročí
Doležalovo kvarteto

Doležalovo kvarteto: 50. výročí

Jedinečný český soubor oslaví v roce 2022 50 let od svého založení

Jeden z nejstarších českých souborů – Doležalovo kvarteto – založil roku 1972 violista Karel Doležal.  Soubor slavil velké úspěchy na mezinárodních soutěžích jako například na soutěži v Bordeaux (1977), na soutěži Pražského jara (1975) a Leoše Janáčka (2010 a 2015).

V únoru 2003 se ve Dvořákově síni Rudolfina konal slavnostní koncert k 30. výročí založení Doležalova kvarteta. Poté byla činnost souboru ukončena a zakladatel Karel Doležal předal název hudebníkům mladé nastupující generace.

Soubor natočil řadu CD, za něž získal mnohá ocenění. Nejnovější CD vzniklé ve spolupráci se společností Supraphon obsahuje kromě světových premiér smyčcových kvartetů Josefa Myslivečka také jeho hobojové kvintety − tyto soubor znovuobjevil a nahrál ve spolupráci s hobojistkou Michaelou Hrabánkovou. Nahrávka získala za svou svěží a stylovou interpretaci i muzikologický přínos vysoké hodnocení časopisu Diapason (5 Diapason 2/2021).

  • Program: Repertoárově není kvarteto nijak vyhraněné, stěžejní jsou pro ně nicméně čeští skladatelé Dvořák, Smetana, Janáček, Martinů.

Sdílejte příspěvek